Tablet, užitečný doplněk nebo zbytečnost?

24.04.2022

Přiznejme si, že boom tabletů je už pro většinu z nás, tak trochu za zenitem. V domácnosti máte hned několik vysocerychlostních počítačů, notebooků, herních konzolí a k tomu nejnovější typy telefonů. K čemu teda pořizovat tablet? Není to zcela zbytečné? Tak nějak jsem se na začátku ptala sama sebe.

Tak vám přiblížím svůj pohled. Denně pracuji na notebooku. Ten jsem pořizovala s vědomím, že musí vydržet opravdu hodně, být rychlý, snést tunu mých fotografií a programy typu Photoshop. Nebýt ani těžký ani obří, prostě tak akorát, abych s ním mohla i cestovat. 

Starší syn žije v zahraničí a vystačí si bohatě s nejnovějším typem mobilního telefonu a to včetně online výuky. Na hraní her pak s konzolí. Telefon s kvalitním foťákem mám samozřejmě i já. 

No a pak je tu ta naše malá princezna, která, zvláště u čekání na balet nebo gymnastiku, přijde, že chce půjčit telefon. Samozřejmě v nejnevhodnější dobu, když potřebuji vyřídit pracovní hovor, popřípadě ho čekám, a nebo, když vyřizuji emaily.

Tak jsem se rozhodla, že jí pořídím jeden z těch levnějších tabletů, co jich je na trhu nepřeberné množství. A ano i "super matky":-) pořizují tyto ďábelské přístroje, je totiž jen a jen na nich, jak k celém procesu moderních technologií přistoupí v rámci celkové výchovy.

Musím říct, že výběr byl dost těžký. První věc byla, že jsem po špatné zkušenosti s dětským tabletem, tento typ zamítla. Cenově jsem si ale stanovila podobnou částku, najít vhodný tablet pro dítě do cenové hranice 2000 Kč.

Další eliminace nastala dle velikosti tabletu. Přijde mi, že jestli koupit mobil nebo 7" tablet je už ve finále jedno. Takže "náš" tablet musel splňovat, pro nás ideální velikost 10 palců. A povedlo se!

Vítej iGET Smart W203 doma!

IPS displej má rozlišení 1280 x 800 px (to by mohlo být tedy vyšší, ale v případě tabletu pro Lili mi to nevadí) a jeho úhlopříčka, dle našich preferencí, velikost 10,1" ideální. Poskytuje tak dostatek prostoru pro pohodlné zobrazení obsahu. Příjemně mě překvapilo i zobrazení barev. Obsah displeje je čitelný ze všech úhlů. Prostředí tabletu běží na nám dobře známém operačním systému Android 11.

Připomínám, že hodnotím především z pohledu toho, že Lili v tabletu využívá stahování a hraní her z Google Play a pouštění videí z Youtube, okrajově i k vyhledávání věcí na internetu.
Baterie (kapacita 5000 mAh) vydrží cca 2 dny, což je pro naší frekvenci dostačující. Pokud, ale chcete tablet na intenzivní projíždění sociálních sítí a na denní hraní her, pak byste ho měli vybitý rozhodně rychleji. A bacha, vybíjí se i vypnutý. Nabíjení je ale celkem rychlé. Je lehký, takže ho s sebou bereme na cesty na naše kroužky, s hmotností 865 g je to úplná pohodička. Každopádně v tomto případě pořídit obal je samozřejmostí.

Citlivost displeje bez problémů, zvuk naprosto vyhovující. Dopředu jsem věděla, že nemá slot na kartu, proto bude záležet na příjmu WIFI signálu. Tedy řekla bych dle očekávání. V našem bytě máme hluchá místa, bez signálu, takže, někdy je potřeba se víc přiblížit k WIFI, ale opět, z mého pohledu dle očekávání. Rychlost nic extra, ale pořád dostačující.

Má přední a zadní fotoaparát. Přední má rozlišení 0,3 Mpx a zadní 2 Mpx. Na natočení celovečerního filmu nebo uměleckých fotek to rozhodně nebude, ale pro záznam z přednášky nebo fotodokumentaci bude ten zadní fotoaparát plně dostačující. Lili se s ním vyblbne i tak:-)

Oceňuji i jeho černou eleganci, takže si ho občas půjčuji na vyřízení emailů, když na Lili čekám a nevypadá to divně, že to dělám na nějaké extra barevné hrůze:-) umím si představit, že na něm i někomu ukazuji pracovní prezentaci. Jako plus beru i to, že je možnost připojení myši, klávesnice nebo flash disku. Interní paměť má kapacitu 64 GB, ta nabízí dostatek prostoru pro uložení i větších souborů jako jsou videa, pokud byste potřebovali větší, lze ji i rozšířit pomocí paměťové karty.

Možná, že z pohledu celkového hodnocení (zvlášť týpků, co rozumí technice více než já, jako zasloužilá matka) by vyhrál některý z jiných nabízených tabletů. Ale pro nás z pohledu cena/výkon je určitě prozatímním vítězem (tablet máme doma zhruba měsíc).

Dobrá rada na závěr. Jestli se chcete někde dobře poradit před svým nákupem (a to jakéhokoliv elektra), pak si určitě neopomeňte přečíst pár recenzí na ARECENZE. Rozhodně si uděláte příjemný přehled o nabízených možnostech.