Superpotraviny v české kuchyni

03.07.2020

Nemusíte pro ně přes půl světa, stačí se rozhlédnout po vlastní zahrádce (v mém případě tedy spíš v blízkém obchodě). I u nás totiž najdete spoustu pokladů v podobě českých a slovenských superpotravin.

Co je to superpotravina?

Tento pojem se začal šířit až na počátku 21. století v souvislosti s rostoucí oblibou zdravého životního stylu. Oficiální definice neexistuje, nejde ani o vědecký, ani o lékařský termín. Jedná se o výživově bohatou potravinu, která je považovaná za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu.

Tahle kniha vás dostane!

Pro ty, co nechtějí hledat a bádat, zda je to superpotravina či ne, nebo-li potravina s větším množstvím vitamínů a minerálů, doporučuji knihu od Veroniky Hanzlíkové Příběhy českých superpotravin aneb když jídlo mluví. Její čtivost vás určitě mile překvapí. Vrátíte se s ní do dětství nebo si vzpomenete na prázdniny u babičky. Pamatujete, jak jste jí zbaštili celý řádek jahod nebo jak jste spadli ze žebříku, když jste kradli sousedovic hrušky:-) tyhle vzpomínky se ještě u čtení této knihy zveličí.

Jaro, léto, podzim, zima...

Kniha je seřazená podle ročních období, doplněná krásnými fotografiemi a známými i méně známými recepty. Informace si velmi lehce zapamatujete a zajímavosti z lidové moudrosti a lidového léčitelství rádi předáte své rodině a svým známým. Třeba maliny, které natrháte na zahradě u babi, mají přímo léčebný vliv na naši psychiku. S plecháčkem si zajděte na kraj lesa pro borůvky nebo ostružiny a upečte ten nejlahodnější koláč. Uvidíte, jak vám bude zase fajn, s umazanýma rukama a hlavně pusou, protože kdo by tomuhle odolal...

Pro váhavce

Pokud se rozhodnete odklonit od exotických superpotravin a více se zaměříte na ty české, přinese vám to spoustu bonusů: jíst je můžete ihned po sklizni (cizí se sbírají většinou ještě nezralé), jsou výrazně levnější (ano i přesto, že banány jsou asi momentálně nejlevnější ovoce vůbec:-)) a necestují za námi přes celou zeměkouli (k sousedovi, ale přes plot raději nelezte a zkuste raději ověřený farmářský trh).