Kouzlo samozavlažování

21.07.2023

Pojďme si to říct otevřeně. Miluji vše zelené, rostoucí a pnoucí, ale má péče je zřejmě tak přepečlivá, že ne vše mi vydrží. Navíc, vždy uprostřed léta beru nohy na ramena a odjíždím minimálně na 14 dní za hranice země. Co dělat, abych o všechny ty květiny a zeleninu, co si od semínek pěstuji na terase, nepřišla? Jediným smysluplným řešením jsou samozavlažovací truhlíky.

No, ten název je trošku zavádějící, protože úplně bez práce to není. Nádoba sice zavlažuje, ale sama si pro vodu ještě nedojde😊, i přesto mají tyhle truhlíky mnohé klady a výhody.

Letos jsem poprvé vyzkoušela Berberis od Plastia a zamilovala jsem se. I přesto, že nejsem začátečník zelenáč, s porovnáním s tímto truhlíkem, se při pěstování svých květinek tedy trochu tak cítím😊 Rostliny v něm zasazené si berou přesně tolik vody, kolik potřebují. Nehrozí jim tedy přelití ani uschnutí, což z mé strany hrozí téměř vždy. Pro ty, co toho zase pěstují příliš mnoho a tráví zaléváním dlouhé minuty, šetří čas.

Samozavlažovací truhlík Berberis vypadá na první pohled zcela běžně. Skládá se ze dvou nádob, kdy v první je zemina, v níž jsou zasazeny rostliny. Na tu nasedá další nádoba s prostorem pro vodu. Rostliny si vezmou jen tolik vody, kolik potřebují. Díky tomuto systému květiny, bylinky a zelenina nestojí přímo ve vodě a nedochází k jejich přemokření. O nutnosti doplnění vás informuje měřák hladiny. Kromě suchomilných rostlin a sukulentů v nich můžete pěstovat téměř cokoliv.

Já si letos vybrala slunečnice a v truhlíku Berberis se šířkou 60 cm a se zásobníkem na vodu s objemem 4 litry, se jim daří naprosto skvěle. Terasu máme na jižní stranu, takže u nás to pálí celé léto o sto šest, ale mám už vyzkoušeno, že ani 14 dní mimo domov, mým květinkám neublíží.

Můj tip:

Pěstovala jsem od semínek, takže, když pak čerstvě osázíte truhlíky, dostatečně je napoprvé zalijte shora a pokračujte tak ještě zhruba 10 dní. Pak už vodu doplňujte jen do zásobníků. Do vody, kterou tam naléváte je možné přidávat i hnojivo.

Moderní a důmyslné zpracování truhlíku Berberis pochází z dílny mladých českých designerů, studia WRKS. Vyrábí se ve třech velikostech, v šesti barevných variantách s barevnou vložkou. K truhlíku můžete dokoupit i praktické háky, díky kterým jej bezpečně upevníte na zábradlí.

Pěstování zdar!