Jak naučit děti vnímat čas?

08.01.2020

Pojem čas je pro malé děti takovou hodně vzdálenou španělskou vesnicí. Plánovací tabule od firmy Okid, kterou exkluzivně seženete u Ditipo, učí vaše děti chápání času, zodpovědnosti a samostatnosti . Máme s Lili vyzkoušeno!

Denní plánovač pro děti slouží k rozplánování si celého dne a následného plnění jednotlivých naplánovaných činností či úkolů. K dispozici máte 18 magnetických okýnek a 100 karet s vybranými činnostmi a úkoly jako je třeba stlaní postýlky, rozcvička, čištění zoubků, procházka s rodiči, nákupy s mámou, uklízení hraček...

Pro malé děti existuje hlavně tady a teď. Žijí přítomností. Určitě se často ale i vy setkáváte s otázkami tipu "Kdy už tam budem?","Kdy už půjdeme ven?" nebo, "Kdy už půjdeme na hřiště?". A právě v těchto situacích přichází na řadu tento vychytaný "daily planner".

Plánovací tabuli zavěsíte na zeď, dveře od pokojíčku nebo na jiné viditelné a zároveň dosažitelné místo. Prázdná okýnka společně vyplníte kartami s činnostmi a úkoly, které spolu postupně pojmenováváte. Když dítě splní příslušný úkol, tak okýnko jednoduše zavře. Dítě tak vidí, jaké činnosti ho během dne ještě čekají a za jaké a kolik činností se dostane na své vytoužené hřiště. Navíc má vždy radost ze splněného úkolu.A Lili? Ta si samozřejmě při zavření okýnka ještě zatleská.

První zkušenosti s vnímáním času nabírají děti již jako miminka. Vidí lahvičku s mlékem a vědí, že se nabaští, vidí vodu ve vaničce a vědí, že se budou koupat...a takto to s nimi jde prvními krůčky životem až po školní věk. Nejdříve předvídají podle denních činností, pak si začnou uvědomovat posloupnosti, den a noc, včera a zítra až po dny v týdnu, minuty a hodiny.

Měli byste vědět, že zaběhlý řád děti uklidňuje, a pomáhá jim celkově naučit se lépe vnímat čas a cítit se v životě jistě a sebevědomě.

Plánovací tabule z Ditipo je vlastně takový pomocný tahák pro vás i vaše děti. Pomáhá jim stát se více nezávislými, učí děti zodpovědnosti a efektivnímu rozvržení svého času. Rozvíjí komunikační schopnosti a chápání času.

S plánovací tabulí nejde o vytváření vojenského řádu, kdy se všechno musí dodržovat přesně na čas. Když něco dítě dělat nechce nebo na něco nezbývá čas, kartičky můžete v klidu přeházet. Jde především o vytvoření bezpečného prostředí, kde se dítě cítí bezpečně. Je pro něj předvídatelné a je součástí láskyplného domova. O prostředí, které dětem dodává jistotu, ničím je nesvazuje a postupně učí zodpovědnosti a nezávislosti.

Ditipo myslí na holky i kluky, takže planovací tabuli mají v obouch provedení. Naplánuj, splň úkol a zavři okýnko! Stejně jako my!