Jak jsme začaly s farmařením

25.04.2023

Věděli jste, že zelené lístky jsou plné vitamínů? Ne? Tak se pojďte spolu s námi inspirovat, jak začít s pěstováním microgreens. Se sadami od Plastia.cz už snad nemůže být nic lehčího a to já toho za svůj život zase tak moc nevypěstovala. Buď se starám moc a nebo málo:-)

Na první pohled jsou Microgreens zajímavé, hezké, zdravé, chutné a hlavně vaše. Každý, kdo k vám přijde na návštěvu se hned začne ptát, protože s produkty Plastia pěstování těchto zelených rostlinek dodáte ten správný design. V nabídce mezi potřebami pro zahradničení je najdete i na našem oblíbeném Bonami.

Asi každý z nás si zkusil ve škole vypěstovat řeřichu na namočené vatě. V tom případě první level máte za sebou a pojďte se s námi posunout trochu dál.

Ideální je si pro začátek pořídit Velkou farmu Microgreens+Regrow. Pro pěstování microgreens stačí semínka, gel nebo perlan a za 6 dní se připravte na sklizeň. Pro pěstování Regrow schovejte odřezky a zbytky zeleniny. Navíc tuhle farmičku můžete mít ve dvou provedení. Z původního materiálu nebo z původního materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako barvivo. BPA FREE. Výrobek je samozřejmě vhodný pro styk s potravinami. Připraveni? Tak jdeme do toho.

S čím tedy začít? Ideální je hořčice, ředkvičky, rukola nebo různé druhy bylinek. Možností je nespočet. Jde o dobře známé rostlinky, které sklidíme ještě před tím, než stihnou pořádně vyrůst. Chuťově jsou ale jako dospělé rostliny.

Stačí je tedy vysít na urovnaný a zvlhčený povrch (ideálně zmíněný perlan nebo gel), a potom ho na dva tři dny zakrýt, aby k semínkům nešlo světlo. Povrch udržujte pomocí rozprašovače neustále vlhký. Teplo není problém, stačí pokojová teplota. Po odkrytí, za pár dní už můžete dělat třeba první pomazánku.

Ještě se vrátím ke slovíčku ReGrow. I tento nový trend, se pomalu u nás zabydluje. Jedná se o udržitelné pěstování, kdy využíváte přirozenou vlastnost regenerace rostlin, kterou je například obrůstání nových natí, které lze dále využít pro vaření. Nepěstujete tedy ze semen, ale z odřezků a zbytků zeleniny. Skvěle se pro pěstování formou ReGrow hodí kořenová zelenina: celer, petržel, mrkev, pórek, ale i jarní cibulka. V balení od Plastia také naleznete misku na pěstování cibule nebo avokáda.

Kromě toho, že pěstování microgreens nebo Regrow opravdu nevyžaduje žádné velké zkušenosti a nezabere téměř žádný čas, tou největší výhodou je prospěšnost pro váš organismus. Jsou totiž až pětkrát nutričně výživnější, než jejich odrostlé verze! Navíc obsahují plno vitamínů, antioxidantů a dalších prospěšných látek. Draslík, železo, zinek nebo třeba hořčík - to vše vám tyhle nenápadné zelené stonky pomohou doplnit.

A ještě jeden recept na závěr:

Tvarohová pomazánka s klíčky ředkviček a řeřichy

Potřebujete:

Klíčky ředkviček a řeřichy

Kozí sýr

Sůl a pepř

Trochu bílého vinného octa

Olivový olej

Postup:

Kozí sýr nastrouhejte najemno a v misce smíchejte s tvarohem, solí, pepřem, octem a olejem. Zamíchejte klíčky řeřichy ve větším množství. Na ozdobu posypte řeřichou. Podávejte s čerstvým pečivem.

Už jste vyzkoušeli vypěstovat si vlastní mini zeleninu? Podělte se s námi o své zkušenosti.